اخبار طراحان فردا

بسته بندی زعفران

16 مهر بوسیله مدیر سایت
1636
( 1 رای ) 
بسته بندی زعفران

زعفران در ایران به علت کیفیت منحصر بفردش و هم چنین وجود شرایط آب و هوایی مناسب برای کشت آن جایگاه خاصی در بازار زعفران صادراتی دارد .زعفران یکی از گران ترین ادویه دنیا و از مهم ترین اقلام صادراتی غیر نفتی کشورمان محسوب می شود .بطوریکه سالیانه در ایران حدود 220 تا230 تن زعفران تولید می شود لذا از ارزش ذاتی صادرات فراوانی برخوردار است.

 

کشت زعفران برداشت و پاکسازی آن عموما بصورت یکسانی انجام میشود اما تفاوت در کیفیت  نحوه خشک کردن و نحوه بسته بندی زعفران سبب تمایز محصولات از یکدیگر می شود .

زعفران به  جهت گران بودن و همچنین فرار بودن عطر آن بهتر است در بسته بندی مناسب  و جنس مواد بسته بندی مناسب  برای حفظ کیفیت آن استفاده کرد .جنس ظروف  بسته بندی زعفران شامل: فویل آلومینیوم دار, پلی اتیلن , شیشه , استیل , قوطی فلزی و پلی استایرن و... می باشد.که از میان این مواد شیشه و پلی اتیلن ویژگی کیفی زعفران را بهتر محافظت می کنند.

با وجود این ایران به علت بی توجهی به طراحی و بسته بندی محصول زعفران خود نتوانسته است جایگاهی متناسب با تولیدش در بازارهای جهانی پیداکند.به دلیل عدم توجه به این موضوع ,کشور های دیگر با استفاده از این فرصت محصول زعفران را به صورت فله ای از ایران خریداری کرده و آن را با انجام عملیات بسته بندی در کشور خود با برند و نام تجاری جدید  به عنوان محصولی از کشورشان با قیمتی بالاتر مجددا به کشورهای دیگر صادر می کنند.

متا سفانه در حال حاضر تنها 15 درصد از زعفران صادراتی کشورمان در بسته بندی های مناسب مصرف کننده  به کشورهای دیگر صادر می شود بقیه آن به صورت فله  در بسته بندی بزرگ به دیگر کشورها صادر می شود .به این ترتیب ضمن اینکه بخش مهمی از ثروت حاصل از محصول به رقبا واگذار می شود و باعث عدم رشد نقش و تاثیر گذاری  ایران در بازارهای جهانی زعفران نیز می شود .

 

آخرین به روز رسانی یکشنبه, 16 اسفند 1394 20:58
با تشکر برای به اشتراک گذاری !

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید